Jag har skapat en presentation om Hiphop kulturen. Den ger en översiktlig bild av kulturen. Den innehåller dels fakta och information om kulturen men den uppmanar även till eget skapande. I denna uppgift har jag valt att eleverna ska skapa ett zine, en slags bok vikt med origami konst (se Youtube klipp). Ursprunget kommer man inte hinna med på 5 minuter men den finns med som ett spår till nästa lektion.

För gymnasiet har jag skapat en serie lektioner med teman som Hiphop och feminism, eastcoast/westcoast, Sverige och hiphop och de fyra elementen. Jag kan lägga till de presentationerna i sommar.

The Zine har bestått av 1.Framsida med tag, sign eller symbol 2. Ursprung 3. Historia 4. Fan-page 5. Spoken word 6. Egen sida 7. Begrepp 8. Baksida med grafitti som även är en fortsättning på framsidan. Ett zine kan man veckla ut och göra det till ett A3 format. Sedan kan man kopiera det och spread the Words!!!


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *